Salón výtvarníkov je kultúrno-umelecké podujatie, ktoré je tradične organizované Malokarpatským osvetovým strediskom (v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja). Podujatie tento rok z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Je pestrou prehliadkou tvorby výtvarníkov z Bratislavského kraja: Bratislavy, Pezinka, Modry, Stupavy, Malaciek, Senca, či z okolitých miest a mestečiek, ktorí tu žijú alebo tu tvoria vo svojich ateliéroch. Na tomto podujatí sa prezentujú v rôznych výtvarných žánroch, technikách a námetoch. Práve pre túto svoju pestrosť je veľmi obľúbeným podujatím pre širokú škálu návštevníkov.
Salón výtvarníkov sa aj tento rok koná v Zoya Museum – ELESKO wine park v Modre. Je to priestranný a moderný objekt, ktorého architektúra prenecháva dielam v galérii dostatočný priestor, aby mohli vyniknúť. Jeho lokalizácia priamo medzi vinicami spod Malých Karpát, dopĺňa kompozíciu umeleckých diel obrazmi namaľovanými prírodou, ktoré je vidieť cez presklené steny s výhľadom na okolitý kraj. Tento ročník je už 22.
Na výstave sa uvidíte diela 78 výtvarníkov, čo je najviac za všetky doterajšie ročníky. Predstavia svoju aktuálnu tvorbu v podobe obrazov, sôch, plastík, šperkov, či fotografií. Každý rok sú pozvaní aj dvaja, či traja hostia, ktorí žijú a tvoria mimo tohto regiónu, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Hosťami na Salóne výtvarníkov 2018, ktorí prijali pozvanie vystavovať spolu s našimi umelcami, sú poľský výtvarník Michal Franaszczuk a rakúsky fotograf Josef Mann. Kurátorom výstavy je Mgr. Pavol Šima–Juriček.
Súčasťou prezentácie tvorby umelcov je aj prehľadný katalóg s krátkou anotáciou o každom výtvarníkovi, ktorý sa zúčastňuje na danom ročníku Salóna výtvarníkov.
Výstava je pre verejnosť prístupná od 14. septembra 2018 až do konca roka.
Zároveň dávame do pozornosti ďalšie krásne jesenné podujatie, a tým je Deň otvorených ateliérov, ktorý sa uskutoční 20. 10. 2018. V tento deň umelci v našom kraji otvoria svoje ateliéry a výtvarné dielne verejnosti. Návštevníci budú môcť nahliadnuť do ich čarovného sveta, zoznámiť sa s nimi a spoznať ich tvorbu. Tí výtvarníci, ktorí otvoria svoje ateliéry, budú v katalógu, ktorý vydávame k Salónu výtvarníkov 2018 označení logom podujatia „DOA“, no zapájajú sa aj mnohí ďalší. Ktoré ateliéry sa rozhodnete navštíviť je už len na Vás.
Tieto podujatia sa organizujú pre potreby projektu „Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií“ (Heritage SK-AT), ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko.
Malokarpatské osvetové stredisko v Modre je príspevkovou organizáciou s právnou subjektivitou, ktorého zriaďovateľom je od 1.4.2002 Bratislavský samosprávny kraj. Svojím poslaním, ktorého cieľom je rozvoj miestnej a regionálnej kultúry, je jediným zariadením v Bratislavskom kraji.